Co to jest łokieć tenisisty?
Łokciem tenisisty nazywamy zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej, które rozwija się na skutek pojawienia się zmian degeneracyjnych w obrębie ścięgien w stawie łokciowym. Organizm, wytwarzając tkankę łączną, podejmuje walkę z objawami schorzenia. Nowo powstała tkanka jest jednak dużo słabsza od zdrowej, a wciąż powtarzające się przeciążenia prowadzą do pogłębienia się dolegliwości poprzez naderwanie ścięgien. Nieleczony łokieć tenisisty może prowadzić do jego trwałego uszkodzenia, a w skrajnych przypadkach do niepełnosprawności ręki, dlatego tak ważne jest, aby niedługo po wystąpieniu objawów udać się do lekarza i rozpocząć leczenie.
Łokieć tenisisty – przyczyny
Na objawy łokcia tenisisty rzeczywiście czasem uskarżają się tenisiści, ale stanowią oni zaledwie odsetek wszystkich przypadków. Zdecydowanie częściej schorzenie dotyka osób pracujących fizycznie, które wykonują powtarzalne czynności. Powstające mikrourazy mogą być wynikiem jednakowych wzorców ruchowych, ale równie dobrze, nadmiernej eksploatacji ręki podczas uprawiania sportu.
Bezpośrednią przyczyną zmian są wspomniane już wcześniej zmiany degeneracyjne. Nawet niewielki uraz czy przeciążenie może uszkodzić strukturę włókien kolagenowych ścięgien oraz zaburzyć ukrwienie okolicy przyczepu. Przy dalszym przeciążaniu ręki dochodzi do naderwania ścięgien.
Kogo najczęściej dotyka łokieć tenisisty?
Na rozwój schorzenia najbardziej narażeni są pracownicy biurowi, przedstawiciele branży IT (informatycy, programiści, graficy) czy też osoby wykonujące takie zawody jak: stomatolodzy, malarze czy mechanicy samochodowi. Innymi słowy: wszyscy ci, którzy codziennie przez długie godziny wykonują powtarzalne ruchy rąk takie jak klikanie myszką czy pisanie na klawiaturze. Coraz częściej mówi się o tym, że łokieć tenisisty to choroba zawodowa.
Łokieć tenisisty – objawy
Najbardziej charakterystycznym symptomem łokcia tenisisty jest kłujący, niekiedy wręcz przeszywający ból w okolicy łokcia. Występuje po jego zewnętrznej stronie i nasila się przy nawet niewielkich ruchach nadgarstków.
Inne typowe objawy łokcia tenisisty to m.in.:
- problem z wykonywaniem podstawowych czynności takich jak choćby przeniesienie z kuchni do pokoju kubka z płynem;
- duża tkliwość tkanek miękkich w czasie ucisku w obrębie łokcia;
- ból występujący przy każdej próbie jakiegokolwiek ruchu nadgarstkiem – ściskania, obracania, chwytania czy prostowania;
- sztywność w łokciu zaraz po przebudzeniu, która mija po „rozruszaniu”.
Osoba cierpiąca na łokieć tenisisty czuje, że jej ręka jest wyraźnie osłabiona. Bólowi może towarzyszyć dodatkowo mrowienie i niewielki obrzęk widoczny po zewnętrznej stronie łokcia. W przypadku zaobserwowania u siebie takich objawów należy niezwłocznie umówić wizytę u ortopedy i rozpocząć leczenie łokcia tenisisty.
Diagnostyka łokcia tenisisty
Wizytę u lekarza rozpoczyna szczegółowy wywiad, który pozwala ustalić okoliczności, w jakich doszło do wystąpienia dolegliwości i wskazanie przyczyny, która mogła stać się tego powodem. Następnie specjalista wykonuje badanie kończyn, polegające na ocenie tkliwości czy stopnia bolesności wybranych okolic kończyny górnej (test Milla lub Thomsona), a także sprawdzeniu siły chwytu w przypadku zarówno kończyny chorej, jak i zdrowej. Charakterystyczne objawy łokcia tenisisty pozwalają na dokonanie wstępnego rozpoznania już na pierwszej wizycie.
Dalszy etap diagnostyki uwzględnia badanie USG. Niekiedy lekarz może zlecić badanie czynności mięśni w postaci elektromiografii (EMG). Gdy wyniki przeprowadzonych badań okażą się niejednoznaczne, dodatkowo można wykonać obrazowanie z użyciem rezonansu magnetycznego (MRI) lub tomografu komputerowego (TK). Wskazaniem do wykonania obrazowania jest choćby podejrzenie powiązania bólu łokcia z inną patologią w obrębie układu ruchu.
Jak leczyć łokieć tenisisty?
O formie leczenia powinien zdecydować lekarz ortopeda. Specjalista z pewnością w pierwszej kolejności zaleci stworzenie warunków, które dadzą tkankom warunki do regeneracji.
Wśród niechirurgicznych metod leczenia łokcia tenisisty widnieją takie sposoby jak:
- wypoczynek i odciążanie kończyny – w razie konieczności trzeba będzie powstrzymać się od pracy zawodowej, jeśli to czynności w niej wykonywane były bezpośrednią przyczyną wystąpienia dolegliwości;
- terapia u fizjoterapeuty – zabiegi na łokieć tenisisty, masaże w okolicy przyczepu, stabilizacja nadgarstka. Pomoże to rozluźnić nadmiernie napięte tkanki oraz wzmocni mięśnie, które na skutek zaburzeń zostały mocno osłabione;
- leczenie farmakologiczne – w przypadku gdy pacjent uskarża się na silny ból, utrudniający swobodne funkcjonowanie, lekarz może zalecić leki przeciwbólowe.
Jeśli leczenie łokcia tenisisty zostanie podjęte odpowiednio wcześnie, dolegliwość można szybko i skutecznie wyleczyć. Problem może pojawić się jednak wtedy, gdy np. schorzenie zostanie zbagatelizowane, a pacjent, pomimo bólu, nadal będzie podejmować czynności działające na jego szkodę. Jeśli objawy łokcia tenisisty utrzymują się powyżej 6 miesięcy i podjęte leczenie nie przynosi rezultatów, może pojawić się konieczność przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, polegającego na oczyszczeniu ze zwapnień zdegenerowanej tkanki w okolicy nadkłykcia. Ingerencja chirurgiczna to jednak ostateczność.
Podczas leczenia nieprzyjemnych objawów schorzenia, zwanego łokciem tenisisty, warto skorzystać także z pomocy skutecznych produktów farmakologicznych, takich jak Diky spray. Lek w postaci wygodnego aerozolu stanowi profesjonalną pomoc w leczeniu dolegliwości bólowych w obrębie małych oraz średnich stawów. Swoją skuteczność Diky spray zawdzięcza najwyższemu, w przypadku stosowania miejscowego, stężeniu diklofenaku – niesteroidowego leku przeciwzapalnego.
* Łokieć tenisisty to nazwa zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej w miejscu przyczepu bliższego z prostowników nadgarstka.
Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.
Bibliografia:
- B. Sokołowska, A. Szulc, T. Stawińska i in., Diagnostyka i leczenie zachowawcze łokcia tenisisty, Journal of Education, Health and Sport, 2016.
- W. Hagner, K. Nowacka, J. Dejewska i in., Schorzenia w obrębie stawu łokciowego. Łokieć tenisisty – schorzenie i współczesne metody leczenia, Journal of Education, Health and Sport, 2015.