Skip to main content

Ból ręki w łokciu może być wywołany przeróżnego rodzaju kontuzjami, a także urazami. Jednak czasami zdarza się, że dolegliwość ta jest związana z chorobą zwyrodnieniową stawu łokciowego bądź stanem zapalnym zlokalizowanym w tej okolicy (np. zapaleniem kaletki łokciowej). Leczenie tego schorzenia opiera się przede wszystkim na łagodzeniu dolegliwości bólowej za pomocą stosowania odpowiednich leków lub maści. Czasem pomoc stanowi również orteza na łokieć. Czym może być spowodowany ból łokcia przy dotykaniu? Jak należy leczyć tę dolegliwość? Odpowiadamy!

Spis treści:

Bóle łokcia – przyczyny

Ból stawów, np. łokciowych, często jest związany z nadmierną eksploatacją łokcia. Pacjenci nierzadko zgłaszają się do lekarza, ponieważ problem stanowi ból łokcia w nocy lub ból łokcia przy dotyku. Taka dolegliwość może mieć podłoże zapalne. Staw łokciowy charakteryzuje się jednak zdecydowanie mniejszą podatnością na uszkodzenia związane z jego wyniszczeniem od wielu innych stawów2,3.

Najczęstszymi urazami, które generują objawy bolącego łokcia, są2:

  • skręcenie bądź zwichnięcie łokcia,
  • złamanie łokcia,
  • złamanie wyrostka łokciowego.

Do tego rodzaju incydentów dochodzi zazwyczaj podczas upadków, a także kontuzji sportowych. Ból barku promieniujący do łokcia bądź spuchnięty łokieć mogą być objawami choroby zwyrodnieniowej stawów (najczęściej odczuwany jest wówczas ból łokcia w nocy).

Innymi przyczynami wywołującymi ból łokcia2:

  • zapalenie ścięgien (tendinopatie),
  • zapalenie przyczepów ścięgnistych (entezopatie), np. łokieć golfisty lub łokieć tenisisty,
  • zapalenie kaletki łokciowej (objawami są np. spuchnięty, gorący łokieć),
  • dysfunkcje w postaci uwięźnięcia struktur nerwowych (objawem jest zazwyczaj ból ręki od łokcia do nadgarstka).

Ból łokcia tenisisty – co to takiego?

Łokieć tenisisty to inaczej zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Do jego rozwoju dochodzi poprzez pojawienie się zmian degeneracyjnych w obrębie ścięgien stawu łokciowego. Organizm wytwarza tkankę łączną, tym samym podejmując walkę z symptomami schorzenia. Natomiast nowo powstała tkanka nie jest na tyle silna co zdrowa, a gdy dochodzi do wciąż powtarzających się przeciążeń, prowadzi to do nasilenia dokuczliwości wskutek naderwania ścięgien1.

Bóle łokcia – diagnostyka

Ból łokcia od ręki do palców bądź ból lewej ręki od łokcia do ramienia może mieć różne podłoże. Zatem bardzo istotna jest diagnostyka, która pomaga ustalić przyczynę bólu. W tej sytuacji należy udać się po pomoc do lekarza. Najpierw specjalista przeprowadza wywiad lekarski z pacjentem, co pomaga wstępnie zdiagnozować problem. Istotnym elementem jest badanie fizykalne (palpacja dołu łokciowego, mięśnia łokciowego, wyrostka rylcowatego kości łokciowej) ułatwiające dokładne zlokalizowanie objawów. Lekarz ocenia również zakres ruchomości stawu łokciowego2,3.

Ortopeda zleca też szereg dodatkowych badań:2,3

  • ultrasonograficzne (USG) łokcia,
  • rentgenowskie (RTG )stawu łokciowego,
  • tomografię komputerową,
  • rezonans magnetyczny (MRI),
  • laboratoryjne.

Fizjoterapia w bólu łokcia

Fizjoterapia ma ogromne znaczenie w leczeniu bólów łokcia. Dzięki szerokiej gamie procedur z zakresu fizykoterapii można przyspieszyć proces regeneracji oraz odbudowy struktur stawu łokciowego. Do tego typu metod zalicza się np.2:

  • miejscowe schładzanie za pomocą par ciekłego azotu,
  • lasoterapię,
  • oddziaływanie z zakresu elektroterapii,
  • magnetoterapię,
  • zabiegi fali uderzeniowej,
  • fonoforezę.
  • suche igłowanie,
  • flossing,
  • pinoterapię,
  • techniki osteopatyczne,
  • terapię FDM,
  • rozluźnianie mięśniowo-powięziowe,
  • metodę Fascial Manipualtion.

Wszystkie wymienione procedury manualne cechują się niezwykłą skutecznością w leczeniu tego typu dolegliwości2.

Leczenie bólu łokcia

Gdy problemem są bóle łokcia, leczenie opiera się przede wszystkim na odpoczynku oraz przestrzeganiu zaleceń specjalistów. W przypadku, gdy nie następuje poprawa (nawet mając do czynienia z niewielkimi problemami tkanek miękkich), należy wdrożyć zaawansowane procedury terapeutyczne3.

Leczenie bolącego łokcia często wymaga stosowania środków farmakologicznych. Lekarz może zalecić używanie leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ponadto stosuje się iniekcje i ostrzykiwania z dodatkiem niesteroidowych środków przeciwzapalnych. Dobry rezultat przynosi również podawanie bogatopłytkowego osocza oraz kwasu hialuronowego. W aptece można także nabyć maść na ból łokcia3.

Ból łokcia – leczenie domowe

Ból ręki w łokciu można zminimalizować poprzez zastosowanie odpowiednich domowych sposobów na tego typu problemy. Wśród nich wyróżnia się miejscowe schładzanie za pomocą zimnych okładów (z kostek lodu) lub zestawu z mankietem zakładanym na przedramię. W rozluźnieniu nadmiernie napiętych tkanek i złagodzeniu objawów stanu zapalnego pomoc stanowi traktowanie łokcia strumieniem zimnej wody pod ciśnieniem. Podobny efekt mogą przynieść kąpiele wzbogacone o siarkę oraz borowinę. Leczenie domowe bólu łokcia opiera się także na wykorzystywaniu okładów z żywokostu, liści kapusty, roztworu wody i octu czy też masażu kostką lodu3.

Należy pamiętać, że domowe metody na ból łokcia nie mogą w pełni zastąpić prawidłowego leczenia zalecanego przez lekarza. Mogą one natomiast stanowić uzupełnienie rehabilitacji i farmakoterapii.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Sokołowska, A. Szulc, T. Stawińska i in., Diagnostyka i leczenie zachowawcze łokcia tenisisty, Journal of Education, Health and Sport, 2016.
  2. Ahmad Z. A., Siddiqui N., Malik S. S. i in., Lateral epicondylitis: a review of pathology and management, „Bone Joint J.” 2013, nr 95, s. 1158–1164.
  3. Murtaugh B., Ihm J. M., Eccentric training for the treatment of tendinopathies, „Curr Sports Med Rep.” 2013, nr 12, s. 175–182.
Redakcja

Treści są pisane przez Redakcję serwisu na bazie wiarygodnych materiałów, zamieszczonych w sekcji Bibliografia. Od wielu lat zajmujemy się tematyką zdrowotną, szczególnie diagnozowaniem i leczeniem urazów sportowych oraz tępych urazów mechanicznych oraz późniejszą ich rehabilitacją.