Fizjoterapia w leczeniu łokcia tenisisty
Fizjoterapia w leczeniu łokcia tenisisty
Nieprzyjemne dolegliwości bólowe występujące w obrębie stawu łokciowego mogą wskazywać na schorzenie zwane łokciem tenisisty. Osobami szczególnie narażonymi na ich wystąpienie są przede wszystkim sportowcy i osoby pracujące fizycznie, wykonujące nieustannie powtarzalne ruchy rękami. Występują u nich powtarzające się mikrourazy, które z wiekiem przyczyniają się do powstawania zwyrodnień. Fizjoterapia może zahamować niepożądane skutki mikrouszkodzeń w obrębie stawu łokciowego i zmniejszyć przykre dolegliwości. Dowiedz się, jak leczyć łokieć tenisisty z pomocą fizjoterapii.
Jeśli objawy wskazują, że pacjent cierpi na łokieć tenisisty, diagnostyka potwierdzi lub wykluczy te przypuszczenia. Ponadto wywiad i badania wskażą źródło dolegliwości. Pozwoli to na wyeliminowanie przyczyny, która spowodowała łokieć tenisisty. To bardzo ważne, gdyż pozwala zapobiec dalszemu pogłębianiu problemu.
Spis treści:
- Łokieć tenisisty – rehabilitacja i terapia manualna
- Ćwiczenia na łokieć tenisisty
- Łokieć tenisisty – fizjoterapia. Zabiegi na łokieć tenisisty
- Łokieć tenisisty – taping
- Opaska na łokieć tenisisty
Łokieć tenisisty – rehabilitacja i terapia manualna
Jedną z metod kompleksowego leczenia łokcia tenisisty w ramach fizjoterapii jest terapia manualna. Zalecana jest przede wszystkim tym pacjentom, u których występują zaburzenia czynności ruchu w stawie, zaburzenia czynności mięśni oraz zaburzenia postawy1.
W leczeniu łokcia tenisisty poprzez terapię manualną wykorzystuje się następujące techniki1:
- głęboki masaż poprzeczny – wykonywany jest poprzecznie do określonych tkanek celem utrzymania i/lub odtworzenia naturalnej ruchomości;
- manipulacja Milla – wykonywana w przypadku uszkodzenia brzusznej części nadkłykcia bocznego na przyczepie mięśnia prostownika promieniowego nadgarstka krótkiego;
- funkcjonalny masaż tkanek miękkich – to forma masażu wykorzystująca ruch tkanki, na której wykonywana jest technika;
- medyczny trening funkcjonalny – wykorzystuje skurcz ekscentryczny mięś
Wskazane techniki są bezpieczne i nie stanowią obciążenia dla pacjenta. Kluczowe jest jednak prawidłowe rozpoznanie uszkodzonej struktury, która wywołuje objawy łokcia tenisisty1.
Ćwiczenia na łokieć tenisisty
Po zakończeniu terapii manualnej fizjoterapeuta może zalecić pacjentowi ćwiczenia rehabilitacyjne na łokieć tenisisty. Dobierane są stosownie do przypadku z uwzględnieniem rodzaju uszkodzeń, stopnia nasilenia dolegliwości bólowych czy ogólnego stanu zdrowia.
Przedstawiamy kilka przykładowych ćwiczeń na łokieć tenisisty2:
- Ćwiczenie 1 – Kładziemy się na boku na stronie chorej ręki, chorą rękę zginamy maksymalnie w barku i ustawiamy w pozycji pośredniej. Zdrową ręką zginamy chorą rękę w łokciu do momentu uczucia delikatnego ciągnięcia. Utrzymujemy ciało w takiej pozycji przez ok. 30 sekund, pogłębiając lekko zgięcie w łokciu w czasie wydechu.
- Ćwiczenie 2 – Kładziemy się na plecach, uginamy kolana, ręce ustawiamy w odwiedzeniu do 90 stopni i zginamy w stawach łokciowych do 90 stopni, grzbiet dłoni przylega do podłoża. W takim ustawieniu wykonujemy wyprost rąk w stawach łokciowych, starając się maksymalnie docisnąć plecy do podłoż
- Ćwiczenie 3 – Stajemy przy stole, ręce mamy wyprostowane, grzbiety dłoni opieramy o blat. Przenosimy ciężar ciała do tyłu na pięty do momentu, aż poczujemy delikatne ciągnięcie w obrębie przedramion. Utrzymujemy pozycję przez 30 sekund, lekko pogłębiając ruch.
- Ćwiczenie 4 – Siadamy przy stole, chorą rękę swobodnie podpieramy na przedramieniu. Zdrową ręką wykonujemy w bolącym miejscu na chorej ręce masaż kostką lodu przez około 5 minut z lekkim dociskiem.
Każde z ćwiczeń powinno się kilkukrotnie powtórzyć, w tempie i zakresie dostosowanym do możliwości i potrzeb pacjenta2.
Łokieć tenisisty – fizjoterapia. Zabiegi na łokieć tenisisty
Zastosowanie fizjoterapii w leczeniu łokcia tenisisty pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe i zahamować proces degeneracji tkanek. Bardzo duże znaczenie w leczeniu tego schorzenia zaraz po terapii manualnej i ćwiczeniach odgrywa fizykoterapia.
Podstawowym zadaniem zabiegów jest stymulacja produkcji kolagenu, co polepsza wytrzymałość i jakość ścięgien. Dzięki fizjoterapii łokcia tenisisty z wykorzystaniem metod takich jak światłolecznictwo, laseroterapia, krioterapia, fala uderzeniowa czy magnetoterapia zrekonstruowane zostaje właściwe unaczynienie zmienionej chorobowo okolicy3.
Najczęściej stosowane zabiegi z zakresu fizykoterapii na łokieć tenisisty to m.in.3:
- pole magnetyczne – impulsy elektromagnetyczne przenikają przez tkanki do źródła bólu, łagodząc go. Metoda działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie, przyspiesza rozwój tkanki łącznej oraz wytwarzanie blizny kostnej;
- laseroterapia – stymuluje procesy lecznicze w obrębie stawu łokciowego. Laser wspomaga gojenie i stymuluje mikrokrążenie, w dodatku działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwbólowo;
- ultradźwięki – zmniejszają napięcie mięśni i skurcze, rozszerzają naczynia krwionośne, działają przeciwbólowo.
Rehabilitacja łokcia tenisisty z wykorzystaniem fizykoterapii planowana jest przez lekarza i może być prowadzona w ramach programu Narodowego Funduszu Zdrowia.
Łokieć tenisisty – taping
Wartościowym uzupełnieniem fizjoterapii łokcia tenisisty dającym bardzo dobre rezultaty jest kinesiotaping. Wykorzystuje się tutaj specjalne plastry do kinesiotapingu. Aplikacją kinesiotapingu zazwyczaj zajmuje się doświadczony fizjoterapeuta i składa się ona z dwóch etapów. Najpierw odmierza się taśmy do kinesiotapingu na długość przedramienia i ucina na kształt litery Y, następnie nakleja techniką mięśniową na mięśnie prostowniki promieniowe nadgarstka. Bazę nakleja się po stronie grzbietowej dłoni, nadgarstek ustawiony jest w pełnym zgięciu i pronacji. Kolejne plastry rehabilitacyjne nakleja się wzdłuż prostowników z niewielkim napięciem, kończąc ponad nadkłykciem bocznym kości ramiennej. W ostatnim kroku taśma kinesiology aplikowana jest techniką powięziową w kształcie litery Y. Taping łokcia odciąża mięśnie i zmniejsza dolegliwości bólowe4.
Opaska na łokieć tenisisty
W leczeniu dolegliwości związanych z łokciem tenisisty czasem dodatkowo wykorzystuje się unieruchomienie, które umożliwia zastosowanie specjalnych stabilizatorów. Stabilizatory w zależności od rodzaju mogą mieć różne zadanie. Niektóre zapobiegają powstawaniu urazów i pogłębianiu dolegliwości, inne unieruchamiają staw łokciowy celem wyeliminowania bólu. Wyróżnić można m.in. stabilizatory elastyczne oraz biomagnetyczne, aparaty stabilizujące na łokieć i bark, a także ortezy stawu łokciowego3.
Fizjoterapia w przypadku łokcia tenisisty daje bardzo dobre efekty, lecz minie trochę czasu, zanim je zobaczymy, a dolegliwości bólowe związane z urazem potrafią mocno dawać się we znaki. Dlatego oprócz zabiegów i ćwiczeń warto stosować również produkty lecznicze, które uśmierzą ból oraz złagodzą stan zapalny. Diky spray to lek do stosowania miejscowego w postaci wygodnego aerozolu zawierający wysokie, czteroprocentowe stężenie diklofenaku sodowego. Jest to niesteroidowy lek działający przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, dzięki czemu stanowi wsparcie w powrocie do pełnej sprawności.
Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.
Bibliografia:
- Zaworski K., Latosiewicz R., Majcher P. i in., Terapia manualna w diagnostyce i leczeniu „łokcia tenisisty”, [w:] Diagnostyka i postępowanie, 6/2015, 67–71.
- Mirek E., Filip M., Łokieć tenisisty, łokieć golfisty, [w:] Medycyna Praktyczna, 2017.
- Siminska , Pietkun K., Stocka J. in., Łokieć tenisisty – przegląd wybranych metod fizykalnych, metod zaopatrzenia ortopedycznego i masażu, [w:] Journal of Education, Health and Sport, 2015;5(2):269–280.
- Świtoń A., Kruszyna J., Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej – diagnostyka i rehabilitacja, [w:] Wiedza w praktyce, Rehabilitacja, 6/2017, 16–20.