Zapalenie stawu kolanowego – rozpoznanie, objawy, leczenie
Zapalenie stawu kolanowego może mieć ostry lub przewlekły charakter i zwykle wywołane jest przez drobnoustroje, które znalazły się w błonie maziowej. Dolegliwość daje szereg różnych objawów jak ból w kolanie, sztywność stawu czy obrzęk kolana, które są bardzo uciążliwe i prowadzą do ograniczenia ruchomości w stawie1. Na szczęście zapalenie kolana można skutecznie leczyć, choć rokowania uzależnione są od źródła problemu. Sprawdź, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego w stawie kolanowym i jak wygląda leczenie tej przypadłości.
Spis treści:
- RZS, infekcja czy uraz? Możliwe przyczyny zapalenia stawu kolanowego
- Ból kolana, stan zapalny i obrzęk – najczęstsze objawy zapalenia stawu kolanowego
- Zapalenie stawu kolanowego – diagnostyka i rozpoznanie
- Jak wygląda leczenie zapalenia stawu kolanowego?
RZS, infekcja czy uraz? Możliwe przyczyny zapalenia stawu kolanowego
Staw kolanowy jest największym stawem w ciele człowieka, który jest zarazem najbardziej złożony. Tworzą go kość udowa, piszczelowa oraz rzepka połączone ze sobą więzadłami. W okolicy stawu kolanowego zlokalizowanych jest kilka kaletek maziowych wypełnionych przez maź. Ze względu właśnie na złożoność budowy kolana i jego lokalizację struktury stawu kolanowego podatne są na urazy, często obejmują je również stany zapalne.
Przyczyny bólu i stanu zapalnego w kolanie mogą być różne. Wśród możliwych wymienia się przede wszystkim reumatoidalne zapalenie stawów, ale też infekcyjne (septyczne) zapalenie stawów, w tym m.in.1,2:
- nierzeżączkowe bakteryjne zapalenie stawów,
- rzeżączkowe zapalenie stawów,
- wirusowe zapalenie stawów,
- grzybicze zapalenie stawów,
- gruźlicze zapalenie stawów.
Ponadto możliwe jest wysiękowe zapalenie stawu kolanowego. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą krwi, bezpośrednio (np. nakłucie stawu, artroskopia, uraz kolana, operacja ortopedyczna) lub przez ciągłość z sąsiednich tkanek (np. zapalenie tkanki podskórnej, zapalenie kości i szpiku kostnego) 1.
Zapalenie błony maziowej w kolanie może występować także w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów. Zwyrodnienie obejmuje na początku drobne stawy dłoni i stóp, a później rozprzestrzenia się na coraz większe stawy, w tym właśnie staw kolanowy3.
Ból kolana, stan zapalny i obrzęk – najczęstsze objawy zapalenia stawu kolanowego
Pojawieniu się dolegliwości, jaką jest zapalenie stawu kolanowego, towarzyszy szereg niepokojących objawów. Jednym z najbardziej typowych jest ból kolana, który mieć różną lokalizację i stopień nasilenia. Możliwy jest ból kolana z przodu, z boku lub z tyłu. Bywa na tyle silny, że pacjent nie jest w stanie w pełni zgiąć kolana, dużą trudność sprawia mu też chodzenie, ponieważ ból nasila się w pozycji stojącej i podczas wykonywania ruchu w stawie kolanowym1,2.
Stan zapalny powoduje też szereg innych objawów, w tym m.in.1,2:
- obrzęk,
- zaczerwienienie,
- nadmierne ucieplenie skóry w okolicy stawu,
- ograniczenie ruchomości w stawie,
- sztywność stawu,
- przykurcz zgięciowy,
- tkliwość stawu na ucisk,
- przeskakiwanie w kolanie,
- woda w kolanie,
- wysięk.
Dodatkowo mogą pojawić się objawy ogólne jak gorączka czy osłabienie organizmu1.
W przypadku zaobserwowania u siebie powyższych objawów, którym towarzyszy ból o dużym nasileniu, należy zgłosić się do lekarza i wykonać badania.
Zapalenie stawu kolanowego – diagnostyka i rozpoznanie
Z podejrzeniem zapalenia stawu kolanowego można udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Odpowiednim specjalistą, który jest w stanie pomóc w takim przypadku, jest jednak przede wszystkim ortopeda.
Podczas wizyty lekarz w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad z pacjentem, następnie przechodzi do badania fizykalnego. Taka ocena najczęściej jednak nie wystarcza do postawienia jednoznacznej diagnozy. Dlatego w zależności od wstępnych podejrzeń specjalisty pacjent kierowany jest na dodatkowe badania.
Diagnostyka zapalenia stawu kolanowego zwykle obejmuje2:
- RTG stawu kolanowego,
- ultrasonografię (USG),
- tomografię komputerową (TK),
- rezonans magnetyczny (MRI).
Wyniki badań w połączeniu z wywiadem i badaniem przedmiotowym pozwalają postawić rozpoznanie.
Jak wygląda leczenie zapalenia stawu kolanowego?
Podejście do leczenia w przypadku zapalenia stawu kolanowego zależy od postawionej diagnozy. Jeśli do zakażenia i rozwoju stanu zapalnego doprowadziły bakterie, zastosowanie znajduje antybiotykoterapia, natomiast przy infekcji wywołanej przez wirusy podaje się leki przeciwwirusowe. Na gruźlicze zapalenie stawów zalecany jest dobór leków jak w gruźlicy płuc. Zakażenie będące powikłaniem po wszczepieniu endoprotezy stawu najczęściej wymaga usunięcia endoprotezy, długotrwałej antybiotykoterapii i reimplantacji endoprotezy. Na zakażenia wywołane przez grzyby przyjmuje się natomiast leki przeciwgrzybicze1.
Leczenie zachowawcze zapalenia stawu kolanowego obejmuje także wielokrotne usuwanie (w razie potrzeby nawet codzienne) płynu stawowego poprzez nakłucie stawu igłą i płukanie jamy stawowej 0,9% NaCl. Jeśli nakłucia nie są skuteczne, wykonuje się artroskopię. Przez kilka dni staw kolanowy powinien być unieruchomiony w szynie, później stopniowo wprowadza się odpowiednie ćwiczenia. Ponadto powinno się unikać przeciążania chorego stawu1.
Ból stawu kolanowego opanować można przy pomocy doustnych lub miejscowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych (najczęściej NLPZ)1. Leczenie operacyjne to zawsze ostateczność i przeprowadza się je wyłącznie wtedy, gdy pozostałe metody leczenia zawiodą.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące zapalenia stawu kolanowego:
1.Jak wyleczyć zapalenie stawu kolanowego?
Bez względu na przyczynę zwykle stosuje się leczenie farmakologiczne. Wskazane jest też usuwanie płynu stawowego, a w razie potrzeby założenie opatrunku lub noszenie ortezy. Zmniejszyć obrzęk pomaga fizykoterapia i zimne okłady.
2.Jak długo trwa stan zapalny w kolanie?
Czas trwania zapalenia stawu kolanowego uzależniony jest od źródła problemu i sposobów leczenia. Zwykle jednak trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.
Bibliografia:
- Korkosz M., Infekcyjne (septyczne) zapalenie stawów, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2020 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.14 (dostęp: 2023.01.05.)).
- Filipowicz-Sosnowska A., Goncerz G., Reumatoidalne zapalenie stawów, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.1 (dostęp: 2023.01.05.)).
- Guła Z., Korkosz M., Choroba zwyrodnieniowa stawów, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/65000,choroba-zwyrodnieniowa-stawow (dostęp: 2023.01.05.)).