Ból ramienia – co oznacza? Jakie są przyczyny, objawy, leczenie
Ból ramienia (barku) to powszechna, a zarazem bardzo dokuczliwa dolegliwość, która może pojawić się podczas poruszania ręką, unoszenia ramienia, a nawet w spoczynku. W zależności od źródła i stopnia nasilenia może utrudniać codzienne funkcjonowanie, a nawet uniemożliwiać wykonywanie podstawowych czynności wymagających zaangażowania w nie ręki. Nawracający ostry ból to sygnał ostrzegawczy dla nas, że w obrębie ramienia dzieje się coś niedobrego. W przypadku przewlekłego bólu barku warto zgłosić się do lekarza i wykonać zalecone przez specjalistę badania obrazowe, a jeśli wykażą pewne nieprawidłowości, zastosować leczenie. Co może oznaczać ból prawego lub lewego ramienia? Odpowiadamy!
Spis treści:
- Ramię i bark – charakterystyka
- Najczęstsze przyczyny bólu ramienia
- Ból w okolicy ramienia i objawy towarzyszące
- Ból ramienia – diagnostyka
- Domowe sposoby na ból barku
- Ból ramienia – leczenie
Ramię i bark – charakterystyka
Terminem ramię określa się część kończyny górnej umiejscowioną między obręczą barkową połączoną stawem ramiennym a przedramieniem, który kończy się stawem łokciowym. Z kolei bark, a dokładniej obręcz kończyny górnej, to połączona za pomocą stawów struktura kostna będąca punktem podparcia dla mięśni kończyn górnych. Ze względu na bliskość położenia ramienia i barku dolegliwości bólowe często występują w obu tych miejscach jednocześnie1.
Najczęstsze przyczyny bólu ramienia
Ból ramienia to częsta dolegliwość szczególnie osób starszych. Wskazanie dokładnej przyczyny bólu w obrębie ramienia niekiedy jest trudne, ponieważ ból ten może promieniować z innych części ciała, np. barku. Dlatego pod uwagę bierze się także schorzenia dotyczące właśnie barku.
Ból ramienia – przyczyny to m.in.1,2:
- choroba zwyrodnieniowa stawu barkowego,
- zespół zamrożonego barku (tzw. bark zamrożony),
- uszkodzenie stożka rotatorów,
- zespół ciasnoty przestrzeni podbarkowej,
- zapalne choroby stawów (np. reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, dna moczanowa),
- uszkodzenie (tendinopatia) ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia,
- zespół bolesnego barku,
- niestabilność w stawie ramiennym,
- wapniejące zapalenie ścięgna,
- uraz,
- zakażenie,
- zapalenie splotu ramiennego,
- guz nowotworowy.
Ból w okolicy ramienia i objawy towarzyszące
Bolesność w obrębie ramienia zwykle współwystępuje z innymi przykrymi objawami, a ich charakter i stopień nasilenia zależy od źródła problemów. Niepokojące objawy to przede wszystkim obrzęk i nadmierne ocieplenie stawu, a także ból stawów sąsiadujących. Pozostałe objawy wskazujące na problemy z ramieniem to1,2:
- ból barku,
- ból mięśni ramienia,
- trudność z odwodzeniem ramienia,
- problemy z podnoszeniem ręki,
- ból łokcia,
- ograniczona ruchomość (zakres ruchu).
Z bólem związane mogą być także objawy ogólne takie jak stany podgorączkowe lub gorączka, uczucie rozbicia, złe samopoczucie, nieuzasadnione zmniejszenie masy ciała. Wystąpienie objawów ogólnych powinno skłonić do wizyty u reumatologa1.
Ból ramienia – diagnostyka
Ból ramienia spowodowany przyczyną mechaniczną, zwłaszcza gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, wymaga konsultacji z lekarzem. Wizyta u specjalisty wskazana jest również wtedy, gdy pojawił się silny ból ramienia i barku związany z urazem lub gdy występuje ból przewlekły o nieznanej przyczynie.
Poszukiwanie przyczyny bólu barku i ramienia rozpoczyna szczegółowy wywiad i badanie przedmiotowe. W zależności od wstępnych podejrzeń lekarz kieruje pacjenta zazwyczaj na wybrane badania laboratoryjne i obrazowe. W diagnostyce problemów z ramieniem zastosowanie znajdują takie badania jak1,2:
- badania laboratoryjne (m.in. OB, CRP, morfologia, RF, aCCP, kwas moczowy),
- prześwietlenie RTG,
- badanie USG,
- tomografia komputerowa (TK),
- rezonans magnetyczny (MRI).
W przypadku stwierdzenia płynu w stawie lekarz może zaproponować nakłucie stawu celem jego odbarczenia i przekazania pobranego płynu stawowego do oceny jego charakteru.
Domowe sposoby na ból barku
Gdy doszło do uszkodzenia tkanek miękkich lub wystąpił uraz w obrębie barku czy ramienia, wówczas silny ból można w pierwszej kolejności spróbować złagodzić domowymi sposobami. Zalecane metody leczenia to3:
- założenie opaski elastycznej, stabilizatora lub szyny zapewniającej stabilizację barku i ramienia celem odciążenia kończyny górnej i niepogłębiania uszkodzeń,
- odpoczynek przez 24–48 godzin od zdarzenia wspierający naturalne procesy regeneracyjne,
- ochładzanie uszkodzonego miejsca poprzez zastosowanie zimnych okładów przez co najmniej 10 minut co 2–3 godziny,
- zastosowanie umiarkowanego ucisku w przypadku obrzęku,
- układanie uszkodzonej ręki ponad poziom klatki piersiowej (serca),
- zastosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
Ból ramienia – leczenie
Podejście do leczenia problemów z ramieniem zależy od przyczyny ich wystąpienia. W przypadku zapalenia stawów złagodzić ból okolicy ramienia powinny niesteroidowe leki przeciwzapalne. Lekarz może dodatkowo skierować chorego do fizjoterapeuty, który zaleci specjalne ćwiczenia na ból ręki. Zmniejszyć ból powinny także odpowiednio dobrane zabiegi z zakresu fizykoterapii. Podobne sposoby leczenia stosuje się w przypadku zmian zwyrodnieniowych1,2.
Jeśli ból występuje przewlekle i nie reaguje na podjęte leczenie, rozważa się wstrzyknięcie kortykosteroidów lub podanie leków znieczulających miejscowo. W ostateczności, gdy wszystkie inne metody leczenia zawiodą, przeprowadza się leczenie operacyjne1,2.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące bólu ramienia:
1.Co może być przyczyną bólu ramienia?
Ból ramienia to dość częsta dolegliwość, która może mieć różnorakie podłoże. Spowodować go może m.in. choroba zwyrodnieniowa, zespół cieśni podbarkowej, uraz mechaniczny, a nawet zwykłe przeciążenie.
2.Jak leczyć ból ramienia?
Postępowanie zależy od przyczyny dolegliwości, jednak w leczeniu bólu ramienia zwykle zastosowanie znajduje m.in. odciążanie, farmakoterapia, krioterapia, fizjoterapia, rehabilitacja manualna i zabiegi z zakresu fizykoterapii.
Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.
Bibliografia:
- Guła Z., Korkosz M., Ból barku: przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/88166,bol-barku (dostęp: 2022.09.20.)).
- Barnes J., Dunkley A., Johnson D., Diagnozowanie bólu barku, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/medycynarodzinna/diagnostyka-kliniczna/objawy-kliniczne/120245,diagnozowanie-bolu-barku (dostęp: 2022.09.20.)).
- Łęgosz P., Sarzyńska S., Małdyk P., Podstawowe zasady postępowania w leczeniu zachowawczym urazów związanych z rekreacyjnym uprawianiem sportu, Z praktyki ortopedy, 3 września 2019, NR 15 (Sierpień 2019).