Czym jest ból mięśni i stawów? Przyczyny i rodzaje bólu, rozpoznanie i leczenie
Ból pochodzenia mięśniowo-szkieletowego jest zjawiskiem powszechnym wśród osób dorosłych. Silny ból może dotyczyć samych mięśni, a także stawów czy kości. Wywołać go mogą zarówno przeciążenia, urazy, jak i choroby. Ustalenie źródła dolegliwości bólowych umożliwiają liczne badania diagnostyczne, z kolei leczenie planuje się w zależności od rodzaju i przyczyny bólu. Sprawdź, co może powodować bóle mięśniowo-stawowe i jak z nimi skutecznie walczyć.
Przyczyny bólu mięśni i stawów oraz kości – jakie są?
Ból może być spowodowany wieloma przyczynami np. infekcjami i chorobami ogólnoustrojowymi, zmianami zwyrodnieniowymi, stanami zapalnymi (w tym chorobami reumatycznymi), chorobami nowotworowymi, wysiłkiem fizycznym, nadmiernym rozciąganiem i urazami, przeciążeniami, wadami wrodzonymi, a także problemami psychologicznymi lub socjalnymi. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się także stany chorobowe dotyczące konkretnych kończyn, np. zespół cieśni nadgarstka czy zespół niespokojnych nóg. Za ostry ból mięśniowo-szkieletowy, podobnie zresztą, jak i za przewlekły, odpowiadać również może zespół przewlekłego zmęczenia1.
Najczęściej u osób dorosłych występują1:
- ból krzyża (30–40%),
- ból w obrębie obręczy barkowej (15–20%),
- rozlany ból mięśniowo-szkieletowy (10–15%),
- ból kolan,
- zespół stawu skroniowo-żuchwowego.
Ok. 27% dorosłej populacji Polski zgłasza długotrwałe lub nawracające dolegliwości bólowe spowodowane różnymi przyczynami. Wśród najczęściej występujących rodzajów bólu znajduje się ten związany z chorobą zwyrodnieniową – dotyczy ok. 60% mężczyzn i 70% kobiet w wieku 65 lat, a z wiekiem jego częstość się zwiększa. Choroby narządu ruchu są najczęstszym powodem bólu przewlekłego1.
Przyczyny bólu przewlekłego (najczęściej zgłaszane)1:
- choroba zwyrodnieniowa stawów (34%),
- choroba krążka międzykręgowego (16%),
- reumatoidalne zapalenie stawów (8%),
- bóle pourazowe (16%),
- migrenowe bóle głowy (8%).
Wiek i płeć są czynnikami ryzyka przewlekłego bólu mięśniowo-szkieletowego. Kobiety cierpią na ból szyi i karku, barków, kolan czy ból pleców ok. 1,5 raza częściej niż mężczyźni. 3 razy częściej niż mężczyźni cierpią również na bóle reumatyczne z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów1.
Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia bólu stawów, mięśni i kości?
Czynniki sprzyjające schorzeniom układu ruchu to1:
- siedzący tryb życia,
- nieprawidłowe odżywianie prowadzące do nadwagi i otyłości,
- stosowanie używek,
- nadużywanie leków.
W związku z tym ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych ze strony narządu ruchu można zmniejszyć poprzez:
- prawidłowe podnoszenia i dźwiganie ciężkich przedmiotów,
- odpowiednio dopasowaną intensywność oraz rodzaj aktywności fizycznej,
- dbanie o prawidłową postawę ciała podczas wykonywania codziennych czynności,
- ćwiczenia izometryczne i relaksacyjne,
- ograniczenie stresu,
- zdrowe odżywianie.
Jak rozpoznać rodzaj bólu? Najczęstsze objawy bólu
Spotkać się można z różnymi rodzajami bólu. Może mieć on charakter ostry, przewlekły lub tępy, może być zlokalizowany w mięśniach lub rozlany, a także promieniować do innych partii ciała. Ból mięśniowy może dotyczyć jednego mięśnia lub grupy mięśniowej. Niektórzy pacjenci zgłaszają uogólniony ból całego ciała1.
Bólom związane z układem mięśniowo-szkieletowym towarzyszyć mogą takie objawy jak1,2:
- miejscowa lub uogólniona tkliwość mięśni,
- zaburzenia funkcji mięśni,
- ograniczenie ruchomości,
- sztywność stawów,
- skurcze mięśni,
- uszkodzenie tkanek miękkich,
- obrzęk,
- nieprzyjemne doznania zmysłowe.
Wraz z postępującym uszkodzeniem i stanem zapalnym objawy w ciągu kilku dni lub tygodni mogą stopniowo narastać, aż przejdą w stan chroniczny1. Dodatkowo towarzyszyć bólowi mogą objawy ogólne takie jak gorączka, poczucie „rozbicia” czy zmęczenie.
Bóle mięśniowo-stawowe – diagnostyka
Podstawą rozpoznania jest szczegółowo przeprowadzony wywiad lekarza z pacjentem i badanie przedmiotowe. Przedstawiając lekarzowi swoje objawy, warto zwrócić uwagę na:
- umiejscowienie bólu,
- czy ból gdzieś promieniuje (np. do kręgosłupa, do pięty),
- charakter bólu (np. kłujący, piekący, tępy),
- natężenie bólu (np. niewielki, umiarkowany, silny, nie do zniesienia),
- zależność bólu od:
- pozycji ciała,
- pory dnia (np. w nocy),
- wykonywanych ruchów.
Aby precyzyjnie ustalić przyczynę bólu, specjaliści najczęściej kierują pacjenta na badania obrazowe. W diagnostyce bólów mięśniowo-szkieletowych zastosowanie znajduje m.in. prześwietlenie RTG, USG, tomografia komputerowa (TK) czy rezonans magnetyczny (MRI).
Jak wygląda leczenie bólu mięśni, kości i stawów?
Postępowanie lecznicze w przypadku bólu mięśniowo-szkieletowego bez względu na przyczynę występowania ma na celu przede wszystkim złagodzenie dolegliwości bólowych, ale także poprawę czynności i ograniczenie niesprawności. Jeśli to możliwe, leczenie powinno wyeliminować źródło bólu, a jeśli nie, to zwolnić postęp choroby i zapobiec jej następstwom1.
Na ból ostry u pacjentów z chorobami zapalnymi stawów o różnorakim podłożu lekami z wyboru są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Z kolei w objawowym leczeniu farmakologicznym choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych i kolanowych lekiem pierwszego rzutu w bólu łagodnym lub umiarkowanym jest paracetamol. Włączenie innych leków przeciwbólowych należy rozważyć, gdy leczenie paracetamolem nie przyniesie efektów. U pacjentów z bólem nieneuropatycznym zastosowanie znajdują NLPZ w formie miejscowej (zewnętrznej) w postaci maści, żelów, sprayów i plastrów1.
U pacjentów z bólem przewlekłym pochodzenia mięśniowo-szkieletowego o nasileniu od umiarkowanego do silnego, który obniża jakość życia i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, stosuje się opioidy lub opioidy w połączeniu z lekami nieopioidowymi1.
Aby dowiedzieć się, jakie środki przeciwbólowe powinno się stosować w konkretnej przypadłości, należy skonsultować się z lekarzem .
Najczęściej zadawane pytania dotyczące bólu:
1. Co to są bóle mięśniowo-szkieletowe?
Są to bóle mięśni, stawów i kości, których źródłem są zaburzenia mięśniowo-szkieletowe. Wywołać je może wiele różnych problemów zdrowotnych.
2. Jakie badania wykonać w diagnostyce bólów mięśniowo-szkieletowych?
Najwięcej informacji o stanie układu mięśniowo-szkieletowego dostarczają badania obrazowe takie jak RTG, USG, TK czy MRI.
Bibliografia:
- Kocot-Kępska M., Ból mięśniowo-szkieletowy – epidemiologia, patofizjologia, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/bol/wytyczne/119763,bol-miesniowo-szkieletowy-epidemiologia-patofizjologia-leczenie (dostęp: 2022.08.29.)).
- Guła Z., Ból stawów: przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/64576,bol-stawow (dostęp: 2022.08.29.))