Uraz nadgarstka wynikający z kontuzji sportowej – przyczyny, leczenie
Jedną z najczęstszych przyczyn bólu nadgarstka jest uraz taki jak skręcenie, zwichnięcie bądź złamanie. Do powstania kontuzji może dojść na skutek odruchowego podparcia się podczas upadku, gdy ręka jest zgięta grzbietowo. Każdy silny, utrudniający funkcjonowanie, utrzymujący się przez dłuższy czas ból nadgarstka wymaga konsultacji z lekarzem.
Nadgarstek składa się z 8 kości, które są ułożone w dwóch szeregach. Jest uznawany za jeden z najbardziej złożonych stawów w ludzkim organizmie. Ból nadgarstka przy zginaniu czy przy rotacji może pojawić się u każdego, bez względu na wiek czy płeć. Ból ręki w nadgarstku– co go mogło wywołać? Sprawdź!
Spis treści:
Ból w nadgarstku – przyczyny
Najczęściej występujące urazy i schorzenia nadgarstka wymieniamy poniżej.
- Stłuczenie nadgarstka – najmniej groźny uraz mechaniczny nadgarstka. Przy stłuczeniu najczęściej pojawia się umiarkowany ból, lekkie zasinienie i opuchlizna. Leczenie trwa od 2 do 4 tygodni.
- Skręcenie nadgarstka – dochodzi do naciągnięcia lub zerwania wiązadeł. Uszkodzenie więzadła łódeczkowato-księżycowatego (sl) objawia się obrzękiem i bólem wzdłuż grzbietu nadgarstka. Na ukoszenie więzadła księżycowato-trójgraniastego wskazuje za to ból po stronie łokciowej w nadgarstku oraz osłabienie kończyny.
- Zwichnięcie nadgarstka – to uszkodzenie stawu, któremu towarzyszy przemieszczenie powierzchni stawowych względem siebie. Uraz zazwyczaj nie powoduje odkształceń w obrębie stawu ani ograniczenia ruchomości. Towarzyszy mu za to ból, obrzęk i zaczerwienienie. Przy zwichnięciu nadgarstka są dobre rokowania i możliwy jest powrót do pełnej sprawności.
- Uszkodzenie kompleksu chrząstki trójkątnej – przyczyny wywołujące dolegliwość dzieli się na urazowe i zwyrodnieniowe. Chory zmaga się z bólem nadgarstka po stronie łokciowej, a przy nawet niewielkim ruchu ręką słyszy niepokojące odgłosy dochodzące z bolesnego miejsca. Uszkodzenie kompleksu chrząstki trójkątnej najczęściej dotyczy sportowców i osób aktywnych fizycznie.
- Złamanie nadgarstka – wyróżnia się kilka rodzajów złamań, w tym m.in. Złamanie Collesa (dotyczy nasady dalszej kości promieniowej), złamanie Smitha (także dotyczy nasady dalszej kości promieniowej, ale przemieszczenie kości odbywa się w kierunku dłoniowym, a nie grzbietowym) czy złamanie kości łódeczkowatej. Urazowi towarzyszy silny ból, usztywnienie nadgarstka, opuchlizna, zniekształcenie miejsca urazu i drętwienie palców.
- Zespół cieśni kanału nadgarstka – to konsekwencja silnego i długiego ucisku nerwu pośrodkowego. Nierzadko pojawia się w przebiegu chorób reumatycznych lub na skutek urazu nadgarstka. Chory odczuwa mrowienie, drętwienie i silny ból. Ponadto obserwuje osłabienie siły mięśniowej i trudności z wykonywaniem jakichkolwiek ruchów.
- Ganglion – to galaretowata torbiel powstająca w okolicy nadgarstka, którą wypełnia płyn. Ganglion może być mały i nie dawać żadnych objawów, jak sporych rozmiarów, bolesny i uciążliwy. Powstaniu schorzenia sprzyjają mikrourazy, przeciążenia i stany zapalne.
Ból nadgarstka – co robić?
Uraz nadgarstka, który spowodował silne dolegliwości bólowe i inne niepokojące objawy, powinien być skonsultowany z lekarzem ortopedą. Specjalista przeprowadzi wywiad i wykona badanie przedmiotowe. Do postawienia diagnozy niezbędne może okazać się wykonanie badań.
Uraz nadgarstka – diagnostyka
W diagnostyce bólu nadgarstków wykorzystuje się takie badania jak:
- prześwietlenie rentgenowskie (RTG),
- ultrasonografia (USG),
- tomografia komputerowa (TK),
- rezonans magnetyczny (RM, MRI),
- scyntygrafia kości,
- elektromiografia (EMG),
- artroskopia.
Dobór badań odbywa się stosownie do przypadku.
Ból nadgarstka – leczenie
Zapalenie ścięgien nadgarstka, uraz nadgarstka bez opuchlizny, zapalenie torebki stawowej nadgarstka – każda z tych dolegliwości wymaga leczenia. O przebiegu terapii decyduje lekarz.
Stosowanie preparatów łagodzących ból
W walce z bólem najlepiej sprawdzają się preparaty o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, które stosuje się miejscowo – takie jak maści, żele czy spraye. Na rynku dostępnych jest wiele leków tego typu, które można kupić w aptece bez recepty. W skrajnych przypadkach, gdy ból jest na tyle silny, że utrudnia funkcjonowanie, lekarz może przepisać leki łagodzące ból na receptę. Jest to jednak forma leczenia doraźnego, która nie rozwiąże problemu, jeśli nie zostanie wyeliminowana przyczyna schorzenia.
Założenie opatrunku
W przypadku złamania zakłada się opatrunek gipsowy lub unieruchamia kończynę przy pomocy specjalnych drutów. Jeśli doszło do przemieszczenia kości, niezbędna jest operacja nastawienia ich odłamków. Czas trwania leczenia zależy od przypadku, zazwyczaj jednak wynosi co najmniej kilka tygodni.
Rehabilitacja
Kontuzje nadgarstka, zwłaszcza takie, przy których konieczne staje się czasowe unieruchomienie kończyny, mogą skutkować ograniczeniem ruchu w nadgarstku po ustąpieniu objawów. Dlatego w przypadku urazów tym obrębie zaleca się rehabilitację. O tym, jakie zabiegi w danym przypadku przyniosą najlepsze rezultaty, decyduje lekarz. Ponadto rehabilitacja powinna odbywać się pod czujnym okiem fizjoterapeuty.
Zimne okłady
Na opuchliznę w obrębie nadgarstka pomóc mogą zimne okłady. W aptece kupić można żelowy kompres wielokrotnego użytku, który wystarczy schłodzić w lodówce lub zamrażarce przez wskazany na opakowaniu przed producenta czas i przyłożyć do bolesnej okolicy. Czynność tę należy powtarzać aż do ustąpienia opuchlizny.
Orteza
Leczenie niektórych urazów, np. zwichnięcia, obejmuje wykorzystanie stabilizatora nadgarstka lub ortezy. Akcesoria tego typu mają za zadanie zabezpieczyć nadgarstek po urazie bądź operacji i uchronić przed dalszymi uszkodzeniami. Czasem ortezy stosuje się też w ramach profilaktyki. Można je kupić stacjonarnie lub przez internet w sklepach ze sprzętem medycznym. Zasadność ich noszenia warto skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą.
W przypadku urazów nadgarstka spowodowanych kontuzją sportową bardzo ważne jest szybkie i profesjonalne działanie, które przywróci jego pierwotną sprawność. W celu łagodzenia związanych z kontuzją dolegliwości bólowych i stanu zapalnego warto zastosować aerozol Diky – lek o wysokim stężeniu diklofenaku. Jest to substancja czynna, będąca niesteroidowym lekiem o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Lek przeznaczony jest do stosowania miejscowego, a jego działanie odczuwalne jest już po kilku minutach.
Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.
Bibliografia:
- Brown D.E., Neumann R.D., Sekrety ortopedii, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner Wrocław, Wrocław, 2006.
- Kruczyński J., Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja. Wybrane zagadnienia z zakresu chorób i urazów narządu ruchu dla studentów i lekarzy, s.529-548 „Bolesny nadgarstek”, PZWL, Warszawa, 2019.
- http://www.artromedical.pl/schorzenie-uraz-nadgarstka (dostęp: 2021.02.10)
- https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kregoslup-kosci-stawy/uraz-nadgarstka-objawy-leczenie-aa-fVGh-6KGu-5fpM.html (dostęp: 2021.02.10)