Skip to main content

Dolegliwość zwana kolanem biegacza to częsta przypadłość osób przeciążających staw kolanowy na skutek przede wszystkim intensywnych treningów biegowych, ale nie tylko. Na kolano biegacza nierzadko cierpią również osoby uprawiające narciarstwo, kolarstwo czy łyżwiarstwo. Kolano biegacza – jak leczyć? Czy istnieją sposoby, by mu zapobiec? Sprawdź, jak dbać o kolana na co dzień, by uniknąć bólu w przyszłości.

Spis treści:

Ból kolan po bieganiu – co warto o nim wiedzieć?

Kolano biegacza – w ten sposób określa się zespół pasma biodrowo-piszczelowego. Pasmo biodrowo-piszczelowe to szeroka na ok. 6 cm struktura miękkotkankowa. Jest częścią powięzi szerokiej, która biegnie wzdłuż bocznej powierzchni uda. Głównym zadaniem pasma biodrowo-piszczelowego jest hamowanie ruchu przywodzenia w stawie biodrowym oraz usztywnianie oraz usztywnianie kolana w pozycji wyprostowanej.

Kolano biegacza – objawy

Do najczęstszych objawów zespołu pasma biodrowo–piszczelowego należą:

  • ból po zewnętrznej stronie kolana – ból kolana po bieganiu z boku wywołany jest zapaleniem w okolicy nadkłykcia bocznego kości piszczelowej,
  • narastanie dolegliwości z czasem podczas aktywności fizycznej,
  • uczucie kłucia, drętwienia i mrowienia,
  • charakterystyczne trzaski w kolanie,
  • wyraźny obrzęk w obrębie stawu kolanowego.

Ból w kolanach po bieganiu – przyczyny

Ryzyko przeciążenia pasma biodrowo-piszczelowego zwiększają błędy treningowe takie jak:

  • rezygnowanie z rozgrzewki przed treningiem,
  • pokonywanie zbyt długich tras,
  • bieganie w zbyt szybkim tempie,
  • brak przerw na marsz w trakcie biegu,
  • zaniedbywanie odpoczynku podczas biegania w wysokiej temperaturze,
  • lekceważenie pierwszych niepokojących objawów

Kolano biegacza – leczenie. Co na bolące kolana po bieganiu najlepiej się sprawdzi?

Gdy zdiagnozowane zostanie kolano biegacza, należy niezwłocznie podjąć odpowiednie leczenie. Dobra informacja jest taka, że uraz jest wyleczalny, zatem po wyeliminowaniu dolegliwości bólowych, gdy staw kolanowy będzie całkowicie sprawny, można wrócić do pełnej aktywności.

Sposób postępowania zależy od stopnia nasilenia dolegliwości. W fazie ostrej podstawowym celem jest wyciszenie stanu zapalnego. Aby to osiągnąć, zwykle konieczna jest czasowa rezygnacja z uprawiania sportów obciążających staw. O dokładnym przebiegu leczenia decyduje lekarz, do którego należy się udać od razu, gdy tylko wystąpi ból kolan przy bieganiu, który z biegiem czasu, zamiast ustępować, jedynie narasta.

Kolano biegacza – fizjoterapia

W przypadku wystąpienia kolana biegacza lekarze w większości przypadków zalecają fizykoterapię. Pacjent może zostać skierowany na takie zabiegi jak:

  • magnetoterapia,
  • elektroterapia,
  • leczenie ultradźwiękami,
  • laseroterapia wysokoenergetyczna,
  • krioterapia,

Wymienione wyżej metody stosuje się przede wszystkim celem złagodzenia dolegliwości bólowych. Wspierają one przebudowę struktur stawu kolanowego, ponadto je wzmacniają. Fizykoterapia zmniejsza ryzyko wystąpienia kolejnych kontuzji.

Maść na kolano biegacza

Ból kolana u biegacza można spróbować złagodzić przy pomocy maści, które kupimy bez recepty w aptece. W zależności od dolegliwości występujących w obrębie stawu kolanowego zastosować można maści o działaniu rozgrzewającym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Użycie maści i obłożenie kolana okładem chłodzącym to najlepsza metoda na spuchnięte kolano po bieganiu.

Kolano biegacza – rehabilitacja

W leczeniu zespołu pasma biodrowo-piszczelowego kluczową rolę odgrywają ćwiczenia wzmacniające kolana dla biegaczy. Jak wynika z badań biomechanicznych, najbardziej skuteczne jest rozciąganie pasma biodrowego w pozycji stojącej. Chora kończyna pełni rolę zakrocznej, jest wyprostowana i przywiedziona w stawie biodrowym. Pacjent ma splecione ręce nad głową i wykonuje skłon diagonalnie w kierunku kończyny przeciwnej (wykrocznej).

Niezbędny jest także masaż tkanek miękkich z uwzględnieniem punktów spustowych oraz zrostów powięziowych na paśmie biodrowo-piszczelowym, pośladkowym średnim czy grupie tylnej mięśni uda. Do jego wykonania można wykorzystać rolkę. Ćwiczenia na kolano biegacza powinny być wykonywane pod okiem fizjoterapeuty.

Kolano biegacza – taping

Wsparciem dla pozostałych metod leczenia kolana biegacza może być taping, czyli zabieg polegający na przyklejaniu różnej długości plastrów w obrębie stawu kolanowego. Plastry elastyczne mają szerokie zastosowanie – łagodzą dolegliwości bólowe, usprawniają funkcjonowanie mięśni i stawów, usuwają obrzęk oraz zwiększają przepływ krwi. Z kolei plastrom nieelastycznym przypisuje się funkcje stabilizujące.

Ból kolana po bieganiu – jak mu zapobiec?

Jak wiadomo, kolano biegacza to nic innego jak zwykły uraz, a co za tym idzie, można go uniknąć, stosując się do wszystkich zasad zrównoważonego treningu, uwzględniając przy tym fizyczne możliwości swojego organizmu. Jednocześnie należy pamiętać, że ból kolana może być wynikiem niewłaściwej postawy czy przeciążeń mięśni, dlatego powinno się szczególnie zadbać o sprawność ruchową.

Bezwzględnie powinno się unikać czynników ryzyka odpowiedzialnych za rozwój kolana biegacza. O udzielenie wskazówek w tym zakresie można poprosić fizjoterapeutę. Wskaże on najczęściej popełniane błędy treningowe i doradzi, jak je wyeliminować. Z pomocy fizjoterapeuty powinny skorzystać przede wszystkim osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem.

Opaska na kolano do biegania

Przy regeneracji stawów po kontuzji, jak również w celu ich ochrony stosuje się specjalne opaski dla sportowców, które kupić można np. w sklepach ze sprzętem medycznym. Podstawowym zadaniem takiej opaski jest wzmocnić staw kolanowy. Delikatnie uciska kolano, wymuszając na nim anatomiczne ustawienie, jednocześnie nie ogranicza zakresu ruchu i zapewnia skórze oddychanie. Zasadność stosowania stabilizatorów na ból kolan podczas biegania powinno się skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Tak zwane kolano biegacza to uraz, który skutecznie może przeszkodzić nie tylko w dalszych treningach, ale także w codziennym funkcjonowaniu. W przypadku wystąpienia jego objawów warto skonsultować się ze specjalistą, jak również zastosować sprawdzone farmaceutyki. Skuteczną pomoc w tego typu dolegliwościach stanowi Diky – lek do stosowania miejscowego o wysokim, czteroprocentowym stężeniu diklofenaku sodowego. Diklofenak, będący substancją czynną sprayu Diky, to niesteroidowy lek przeciwzapalny, wykazujący również właściwości przeciwbólowe.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Biernat R., Czaprowski D., Protokół rehabilitacyjny w przypadku „kolana biegacza” (zespół pasma biodrowo-piszczelowego) – studium przypadku, Postępy rehabilitacji (3), 35 – 40, 2012.
  2. https://www.medme.pl/artykuly/bol-kolana-po-bieganiu-jak-leczyc-a-jak-zapobiegac,72070.html#jak-nie-narazic-sie-na-ból-kolana-przy-bieganiu? (dostęp: 2021.03.08)
  3. https://www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/kolano-biegacza-fizjoterapia-i-kinezyterapia/ (dostęp: 2021.03.08)
  4. https://www.doz.pl/czytelnia/a15070-ITBS__przyczyny_objawy_i_leczenie_zespolu_pasma_biodrowopiszczelowego (dostęp: 2021.03.08)
  5. https://www.asport.pl/poradniki/46/co-to-jest-taping-/ (dostęp: 2021.03.08)
Redakcja

Treści są pisane przez Redakcję serwisu na bazie wiarygodnych materiałów, zamieszczonych w sekcji Bibliografia. Od wielu lat zajmujemy się tematyką zdrowotną, szczególnie diagnozowaniem i leczeniem urazów sportowych oraz tępych urazów mechanicznych oraz późniejszą ich rehabilitacją.