Zapaleniu stawu dłoni – co powinieneś wiedzieć?
Wiele osób odczuwa ból stawów dłoni, który może mieć wpływ na funkcjonowanie w ciągu dnia. Jest to sygnał ostrzegawczy, którego nie wolno lekceważyć, ponieważ może być powiązany z wieloma problemami zdrowotnymi. Jedną z głównych przyczyn bólu odczuwanego w dłoni jest zapalenie stawów. Dowiedz się, jakie są rodzaje i objawy tej choroby oraz jak trzeba ją leczyć.
Spis treści:
- Jak bolą stawy dłoni?
- Jakie są rodzaje i główne objawy zapalenia stawów w dłoni?
- Po czym rozpoznać reumatoidalne zapalenie stawów dłoni?
- Jakie są inne przyczyny zapalenia stawów dłoni?
- Jak przebiega diagnostyka chorób zapalnych stawu dłoni?
- Jakie są metody leczenia zapalenia stawu dłoni?
Jak bolą stawy dłoni?
Ból stawu dłoni to nieprzyjemna dolegliwość, która może atakować palce, nadgarstek itp. Jest odczuwana w obrębie jednego lub kilku stawów [1] np.:
- stawu promieniowo-nadgarstkowego;
- stawu śródnadgarstkowego;
- stawu nadgarstkowo-śródręcznego kciuka;
- stawów międzyśródręcznych.
Ból może obejmować także struktury wokół stawowe, czyli ścięgna, więzadła i kaletki maziowe [1]. Dolegliwości te mogą być uciążliwe do tego stopnia, że upośledzają zdolność człowieka do wykonywania pracy, codziennych czynności lub uprawiania sportu [2]. Jeśli do tego ból stawów dłoni nie mija po kilku dniach, może być objawem toczącego się stanu zapalnego [1].
Jakie są rodzaje i główne objawy zapalenia stawów w dłoni?
Aby rozpoznać zapalenie stawów, którego przyczyną rzeczywiście jest stan zapalny, należy zwrócić uwagę na kilka głównych objawów. Zalicza się do nich [3]:
- sztywność poranna np. niemożność wyprostowania palców po przebudzeniu;
- sztywność wywołana brakiem ruchu np. trudności z otworzeniem zaciśniętej przez dłuższy czas dłoni;
- obrzęk stawów.
Doświadczanie takich dolegliwości może świadczyć o chorobie zapalnej stawów. W przypadku dłoni jest to najczęściej reumatoidalne zapalenie stawów lub łuszczycowe zapalenie stawów. Rzadziej diagnozuje się toczeń rumieniowaty układowy [3].
Po czym rozpoznać reumatoidalne zapalenie stawów dłoni?
RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła choroba, która atakuje m.in. stawy rąk i stóp. Do jej rozwoju przyczynia się kilka czynników, m.in. [4]:
- genetyczny czynnik reumatoidalny, który zwiększa ryzyko zachorowania;
- nieprawidłowe działanie układu odpornościowego i produkcja autoprzeciwciał niszczących własne tkanki;
- płeć żeńska: choroba częściej atakuje kobiety;
- infekcja, czyli zakażenie wirusowe lub bakteryjne;
- palenie papierosów;
- silny stres.
Charakterystyczne objawy RZS w obrębie stawu dłoni to [4]:
- ból i sztywność stawów, zwłaszcza poranna;
- obrzęk;
- bolesność podczas ucisku, tkliwość stawu;
- ograniczenie ruchomości dłoni.
Zaawansowane zmiany w reumatoidalnym zapaleniu stawów mogą obejmować również deformacje stawów i widoczne charakterystyczne liczne guzki reumatoidalne nad stawami [4].
Jakie są inne przyczyny zapalenia stawów dłoni?
U osób z rozpoznaną łuszczycą może dojść do zapalenia stawów o różnym przebiegu. Stan zapalny często pojawia się w dłoniach np. w postaci nawracającego zapalenia palca. Wówczas oprócz zmian skórnych spowodowanych łuszczycą, dochodzą inne objawy, takie jak [5]:
- ból i obrzęk stawów oraz tkanek okołostawowych, czyli występowanie tzw. palców kiełbaksowatych;
- deformacje stawów;
- osłabienie;
- uczucie rozbicia;
- stany podgorączkowe.
Poza tym ból ręki, nadgarstka i stawów dłoni mogą powodować inne choroby zapalne, np. dna moczanowa, zespół cieśni nadgarstka, zapalenie pochewki ścięgna zginacza palca, choroba de Quervaina związana z zapaleniem ścięgien kciuka [5]. Zapalenie stawów dłoni może towarzyszyć także zmianom zwyrodnieniowym. Bóle o różnym nasileniu, ograniczone ruchy stawów oraz deformacja ich obrysów kostnych mogą być objawami zwyrodnienia stawów rąk [6].
Jak przebiega diagnostyka chorób zapalnych stawu dłoni?
Diagnozę zapalenia stawu dłoni stawia lekarz. W ustaleniu konkretnej przyczyny odczuwanych dolegliwości pomaga mu nie tylko ocena objawów zgłaszanych przez pacjenta, ale także badania dodatkowe. Służą do tego [5]:
- badania obrazowe np. USG (ultrasonografia), RTG (zdjęcie radiologiczne), MRI (rezonans magnetyczny);
- badania przewodnictwa nerwowego wykonywane np. w zespole cieśni nadgarstka;
- badania laboratoryjne, które robi się przede wszystkim w celu rozpoznania RZS np. RF (czynnik reumatoidalny), morfologia krwi, wskaźniki zapalne: OB, CRP.
Lekarz może zlecić również wykonanie innych badań, które ułatwią diagnostykę choroby.
Jakie są metody leczenia zapalenia stawu dłoni?
Zmiany zapalne w obrębie stawów dłoni wymagają leczenia. W przypadku RZS bardzo ważne są leki modyfikujące przebieg choroby (LMPCh). Dzięki nim można szybko osiągnąć stan remisji. Leczenie farmakologiczne zapalenia stawu dłoni obejmuje przyjmowanie środków przeciwzapalnych (zwykle niesteroidowe leki przeciwzapalne) oraz przeciwbólowych [4].
W leczeniu istotne są również inne postępowania m.in. fizykoterapia, odpowiednia dieta (uwzględniająca podaż wapnia i witaminy D), zaprzestanie palenia, odpoczynek i umiarkowana aktywność fizyczna. W niektórych przypadkach konieczne może być także leczenie miejscowe zajętego stawu np. zabiegi korekcyjno-rekonstrukcyjne poprawiające funkcjonowanie zniekształconych stawów [4].
Ważne jest również monitorowanie postępu choroby. Ostateczną formę leczenia dobiera lekarz w zależności od przypadku, z jakim zgłasza się pacjent.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące zapalenia stawu dłoni:
1. Czy ból stawów ręki i nadgarstka jest normalny?
Niewielki dyskomfort w stawach palców, ręki i nadgarstka niekoniecznie oznacza poważny problem. Jednakże utrzymujący się lub silny ból stawów dłoni może być oznaką choroby podstawowej wymagającej pomocy lekarskiej. Czynniki, które mogą przyczyniać się do bólu stawów w tym obrębie, obejmują urazy, schorzenia ogólnoustrojowe, ale także przewlekłe choroby zapalne stawów, stany zapalne i infekcje. Jeżeli odczuwasz bóle stawów w obrębie dłoni, które utrudniają wykonywanie codziennych czynności, zaleca się konsultację z lekarzem lub reumatologiem w celu dokładnej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego planu leczenia.
2. Czy Diky 4% jest na ból stawu dłoni?
Lek DIKY 4% można stosować do miejscowego, objawowego leczenia bólu m.in. stawów dłoni. Łagodzi ból o różnym nasileniu: od łagodnego do umiarkowanego. DIKY 4% przeznaczony jest również do leczenia stanu zapalnego po tępych urazach o znacznym nasileniu w obrębie małych i średnich stawów oraz struktur okołostawowych. Substancją czynną leku jest diklofenak sodowy należący grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) [7].
Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.
Bibliografia:
- Guła Z., Korkosz M., Ból stawów: przyczyny, objawy i leczenie, 2022, witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/64576,bol-stawow
- Soczka A., Czarnecki P., Choroba zwyrodnieniowa stawu nadgarstkowo-śródręcznego kciuka, 2018, witryna internetowa: https://www.praktyczna-ortopedia.pl/artykul/choroba-zwyrodnieniowa-stawu-nadgarstkowo-srodrecznego-kciuka
- Chumley H.S., Usatine R.P., Bolesne i obrzęknięte stawy rąk, The Journal of Family Practice 2004; 53 (4): 277–279.
- Guła Z., Korkosz M., Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS): przyczyny, objawy i leczenie, 2022: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/63732,reumatoidalne-zapalenie-stawow
- Guła Z., Korkosz M., Ból ręki oraz ból nadgarstka: przyczyny, objawy i leczenie, 2023: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/68165,bol-reki-oraz-bol-nadgarstka-przyczyny-objawy-i-leczenie
- Zimmermann-Górska I., Goncerz G., Szczepański L., Choroba zwyrodnieniowa stawów, Medycyna Praktyczna, 2023: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.13
- Witryna internetowa: https://www.dikyspray.pl/diky-4/