Zapalenie stawu biodrowego to uciążliwa dolegliwość, która najczęściej objawia się silnym bólem w pachwinie i udzie z towarzyszącym utykaniem lub niechęcią do obciążania kończyny dolnej. Naturalny przebieg choroby jest zazwyczaj łagodny i ma ona samoograniczający się charakter1. Zapalenie stawu biodrowego może mieć różne przyczyny – zarówno być wynikiem zakażenia, jak i mieć reumatologiczne podłoże. Sprawdź, jak skutecznie łagodzić ból stawu biodrowego i kiedy należy się skonsultować z lekarzem.

Spis treści:

Czym jest zapalenie stawu biodrowego?

Jedną z przyczyn powstawania problemów z biodrem jest przemijające zapalenie stawu biodrowego (PZSB), zwane także zwiewnym. Jest to łagodny, samoograniczający się proces chorobowy. Schorzenie może mieć różne podłoże i najczęściej dotyka dzieci między 3. a 8. rokiem życia. Dokładna patofizjologia PZSB pozostaje niejasna1.

Przyczyny zapalenia stawu biodrowego

Choć nie do końca wiadomo, co powoduje przemijające zapalenie stawu biodrowego, to naukowcy mają w tej kwestii pewne podejrzenia. Ich zdaniem źródłem problemów w tym przypadku jest infekcja o prawdopodobnie wirusowym lub bakteryjnym charakterze. Nie udało się jednak potwierdzić roli potencjalnych patogenów jak parwowirus B19 i ludzki wirus opryszczki typu 6 w rozwoju tego schorzenia. Wśród możliwych przyczyn PZSB wymienia się także reakcję alergiczną oraz uraz. Warto więc zwrócić uwagę na przebyte zakażenia górnych dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i układu moczowego oraz mniejsze urazy i kontuzje z podrażnieniem stawu lub jego uszkodzeniem1.

Przemijające zapalenie stawu biodrowego jest chorobą dotykającą głównie dzieci, natomiast stan zapalny stawu biodrowego może rozwinąć się tak naprawdę u każdego. U dorosłych ostry ból bioder może być wynikiem przede wszystkim reumatoidalnego zapalenia stawów. Inny możliwy powód to choroba zwyrodnieniowa stawów przebiegająca ze zwyrodnieniem stawu biodrowego. Ponadto proces zapalny stawu w przypadku dorosłych, podobnie jak u dzieci, może mieć podłoże bakteryjne lub wirusowe3,4.

Zapalenie stawu biodrowego – objawy

Objawy zapalenia stawu biodrowego mogą być różne w zależności od źródła choroby. Zwykle jednak pojawiają się dolegliwości bólowe i ograniczenie ruchomości stawu. Dość charakterystyczny jest ból pachwiny lub uda oraz niechęć do obciążania kończyny dolnej i unikanie ruchu. Chory zaczyna utykać i wolniej chodzić. Może pojawić się także ból w kolanie oraz całej nodze1.

W okolicy stawu biodrowego niekiedy występuje obrzęk i zaczerwienienie, a skóra jest wyraźnie ocieplona. Ponadto wystąpić może ból i sztywność oraz tkliwość na nacisk czy widoczna deformacja zajętego stawu3. Niekiedy obserwuje się też objawy z układu moczowo-płciowego, jeśli stan zapalny zajmie większy obszar.

Niepokojące objawy ze strony stawu biodrowego, szczególnie występujące przewlekle, zawsze należy skonsultować z lekarzem.

Diagnostyka stanów zapalnych w biodrze

Podejrzenie stanu zapalnego w obrębie biodra w wywiadzie jest wskazaniem do skierowania pacjenta na badania. W diagnostyce zapalenia stawu biodrowego u dzieci i dorosłych wykorzystuje się takie badania jak1,3,4:

  • badania laboratoryjne (morfologia krwi),
  • prześwietlenie RTG stawu biodrowego,
  • USG stawu biodrowego,
  • tomografia komputerowa (TK),
  • rezonans magnetyczny (MRI).

Rozpoznanie zapalenia stawu biodrowego wymaga podjęcia leczenia.

Zapalenie stawu biodrowego – jak wygląda leczenie?

Leczenie zapalenia stawu biodrowego najczęściej ma zachowawczy charakter, obejmuje obserwację, leczenie farmakologiczne i ograniczenie aktywności fizycznej. Na początku, gdy ból jest naprawdę dotkliwy, wskazane jest leżenie w łóżku, odciążenie chorego stawu i unikanie ruchu. Gdy nieco ustąpi, można stopniowo wracać do codziennych aktywności1,3.

Pacjentom z zapaleniem stawu biodrowego zaleca się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), zarówno doustne, jak i miejscowe w postaci maści i żelu. Leczenie zachowawcze lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi pozwala przyspieszyć proces leczenia. W warunkach domowych można zastosować zimne okłady, a w ramach fizykoterapii krioterapię miejscową1,3.

Jeśli doszło do nagromadzenia płynu w stawie biodrowym, lekarz może wykonać punkcję stawu w celu odbarczenia go z nagromadzonego płynu zapalnego. Czasami wtedy dodatkowo podaje się do jego wnętrza Glikokortykosteroidy (GKS). W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów w celu wzmocnienia stabilizatorów stawu biodrowego i zachowania sprawności układu ruchu potrzebna będzie rehabilitacja3.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie zapalenia stawu biodrowego?

Odpowiedź na to pytanie z pewnością nie ucieszy samych zainteresowanych, ponieważ brzmi ona: to zależy. Skuteczność leczenia zależy przede wszystkim od źródła problemu. Przemijające zapalenie stawu biodrowego zwykle jest łagodne i ustępuje nawet bez leczenia. Jeśli jednak mamy do czynienia z reumatoidalnym zapaleniem stawu, całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Wtedy można jedynie doprowadzić do remisji. W drugim przypadku możliwe jest jednak skuteczne leczenie, które pozwala opanować uciążliwe objawy ze strony stawów i umożliwia normalne funkcjonowanie1,3.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące zapalenia stawu biodrowego:

1.Jak wygląda zapalenie stawu biodrowego?

W pierwszej fazie pojawia się ograniczenie ruchomości w stawie, ból i sztywność. Jeśli do rozwoju stanu zapalnego doprowadziły bakterie, to pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, ocieplenie skóry i ograniczenie zakresu ruchu.

2.Co robić, gdy boli biodro z powodu zapalenia stawu?

Aby zmniejszyć ból, stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, przede wszystkim do stosowania miejscowego w postaci żelu czy maści. Wskazane jest też w miarę możliwości unikanie nadmiernego obciążania biodra, rezygnacja z aktywności fizycznej przynajmniej na jakiś czas i odpoczywanie.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Nouri A., Walmsley D., Pruszczyński B. i in., Przemijające zapalenie stawu biodrowego, Journal of Pediatric Orthopaedics B, 2014; 23: 32–36.
  2. Nalazek A., Kamińska E., Kaźmierczak U. i in., Leczenie, diagnostyka i profilaktyka stawu biodrowego w chorobie zwyrodnieniowej, Journal of Health Sciences. 2014;04(01).
  3. Filipowicz-Sosnowska A., Goncerz G., Reumatoidalne zapalenie stawów, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.1 (dostęp: 2023.01.05.)).
  4. Guła Z., Korkosz M., Choroba zwyrodnieniowa stawów, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/65000,choroba-zwyrodnieniowa-stawow (dostęp: 2023.01.05.)).