Co musisz wiedzieć o bólu w nadgarstkach?

Utrudniający codzienne funkcjonowanie ból nadgarstka może mieć różnorakie podłoże. Jednymi z najczęstszych powodów są przeciążenia i urazy. Przyczyna dolegliwości bólowych w obrębie nadgarstka może być jednak znacznie bardziej złożona. Przedłużający się ból, któremu towarzyszą dodatkowe objawy takie jak tkliwość czy drętwienie, może wskazywać na choroby stawów. Dowiedz się, kiedy ból nadgarstka powinien zaniepokoić.

Zbudowany z ośmiu kości, mięśni, ścięgien i nerwów nadgarstek jest delikatną strukturą, dlatego jest szczególnie narażony na uszkodzenia takie, jak zwichnięcia czy złamania. Wbrew pozorom jego drobne urazy powstają nie tylko w trakcie aktywności fizycznych. Przeciążenia nadgarstka charakterystyczne są także m.in. dla pracowników biurowych, którzy stale wykonują tę samą czynność.

Objawy bólu nadgarstków

Symptomy zależą przede wszystkim od przyczyny dolegliwości. Najczęściej jednak ból w nadgarstkach utrudnia swobodne wykonywanie podstawowych czynności. Choremu trudno jest cokolwiek podnieść, pisać ręcznie czy na klawiaturze, a dotykanie i obciążanie tej okolicy sprawia dodatkowy dyskomfort.

W przypadku poważniejszych problemów oprócz bólu występują dodatkowo: drętwienie, mrowienie, tkliwość, zapalenie lub ogólne osłabienie organizmu. Z kolei przy urazie może pojawić się opuchlizna i obrzęk, a kontuzjowany może mieć problem z wykonaniem jakiegokolwiek ruchu dłonią.

Nieurazowe przyczyny bólu nadgarstka

W praktyce ból w nadgarstkach może mieć wiele różnych przyczyn. Wywołać go mogą m.in. przedstawione poniżej choroby:

  • Zespół cieśni nadgarstka – najczęściej dotyka ludzi, których praca wymaga pisania na klawiaturze lub obsługi myszki. Na jej rozwój szczególnie narażone są osoby z chorobą zwyrodnieniową rąk, reumatoidalnym zapaleniem stawów i cukrzycą. Wywoływana jest na skutek intensywnego i długiego ucisku nerwu pośrodkowego który biegnie kanałem w nadgarstku. Jego przyczyną jest obrzęk zapalny nerwów oraz tkanek otaczających, jak również pourazowe lub zwyrodnieniowe zacieśnienia ograniczonej przestrzeni kanału nadgarstka. Chory odczuwa uczucie cierpnięcia, mrowienia i piekący ból, a z biegiem czasu osłabienie uchwytu i brak możliwości zaciśnięcia ręki w pięść.
  • Ganglion – to guzek pod skórą, inaczej torbiel galaretowana, występujący na grzbietowej stronie nadgarstka. Choć nie jest groźny dla zdrowia, to często powoduje uporczywy ból, zwykle przy przeciążeniu stawu. Najczęstszą przyczyną ganglionu są mikrourazy i zmiany przeciążeniowe, które związane są z uprawianiem sportu, treningami lub rodzajem wykonywanej pracy.
  • Zapalenie stawów – np. reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów. Pacjent odczuwa ból nadgarstka, a zaraz po przebudzeniu sztywność. Wokół miejsca bólu występuje obrzęk. W przebiegu zapalenia stawów utrzymuje się przewlekły stan zapalny, a ograniczenie ruchomości stawów nieustannie postępuje.
  • Zespół de Quervaina – występuje u osób wykonujących powtarzalne ruchy kciuka, np. u fryzjerów czy sportowców. Ból zlokalizowany jest w okolicy podstawy palca i bocznej strony nadgarstka. Jako główne przyczyny choroby podaje się sumowanie przeciążeń i mikrourazów ścięgien mięśni kciuka.
  • Zespół kanału Guyona – spowodowany jest przez ucisk nerwu łokciowego w kanale nadgarstka. Wywoływany jest przez uraz, wadę anatomiczną czy liczne . Pacjent może mieć zaburzenia czucia i upośledzone funkcje nadgarstka.
  • Choroba Kienbocka – schorzenie charakterystyczne dla osób z problemami krążenia. Kość księżycowata w nadgarstku na skutek braku unaczynienia i zwiększonego obciążenia zapada się, co powoduje dysfunkcje stawu. Objawami są dolegliwości bólowe lokalizujące się po stronie grzbietowej ręki, pojawiające się początkowo tylko podczas pracy, później także w stanie spoczynku.

Kiedy umówić wizytę u lekarza?

Jedno jest pewne – uporczywego bólu w nadgarstkach nie można lekceważyć. Jak już wspomniano, może się on okazać zalążkiem – lub objawem – wystąpienia poważniejszego schorzenia, które zdecydowanie wymaga opieki specjalisty. Skonsultuj swoją przypadłość z lekarzem, gdy:

  • ból trwa od kilku dni i nie widzisz żadnej poprawy,
  • z biegiem czasu ból staje się coraz bardziej dotkliwy,
  • odczuwasz osłabienie ręki,
  • czucie jest zaburzone (np. występuje drętwienie),
  • oprócz bólu obserwujesz obrzęk lub sztywność.

Jakie badania trzeba wykonać, by móc ustalić przyczynę bólu nadgarstka?

Aby dowiedzieć się, co spowodowało ból nadgarstków, konieczne jest wykonanie podstawowych badań diagnostycznych. Ocenę stanu dłoni umożliwiają takie badania jak:

  • RTG,
  • USG,
  • Rezonans Magnetyczny,
  • Tomografia Komputerowa,
  • badanie przewodnictwa nerwowego (przy podejrzeniu zespołu cieśni kanału nadgarstka),
  • badania laboratoryjne (przy podejrzeniu reumatoidalnego zapalenia stawów lub innej choroby stawów).

Zalecamy niezwłoczną konsultację jeśli jeden lub kilka z wymienionych wcześniej objawów towarzyszy nam przez kilka dni, jak również wtedy, gdy mamy uzasadnione objawy, że mogło dość do kontuzji (nawet w trakcie wykonywania niepozornych codziennych czynności).

Leczenie bólu w nadgarstkach – jak wygląda?

Dostępnych jest wiele różnych metod leczenia bólu występującego w obrębie nadgarstków i dłoni, które dobiera się w zależności od przyczyny dolegliwości. Pamiętaj, że nie zawsze stoi za nią choroba. Gdy występuje lekki ból w nadgarstkach, maść, działająca miejscowo, zawierająca w swoim składzie środek przeciwbólowy i przeciwobrzękowy, powinna rozwiązać problem. Nadgarstek można dodatkowo unieruchomić na kilka dni przy pomocy bandaża elastycznego lub specjalnej opaski usztywniającej.

Jeśli regularnie stosowana maść w celu niwelowania bólu nadgarstka nie poprawi Twojego stanu, a ból, zamiast się zmniejszać będzie się nasilać, lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne, przyjmowanie steroidów, a nawet zabieg chirurgiczny, zależnie od przypadku.

Na co zwrócić uwagę przy ocenie stanu nadgarstka?

Dalsze postępowanie przy utrzymującym się bólu nadgarstka zależy od wielu różnych czynników. Dlatego, zanim skierujemy swoje kroki do gabinetu lekarskiego, sprawdźmy:

  • co wywołało ból – często łatwo jest wskazać przyczynę, co ułatwia leczenie; czasem dolegliwości pojawiają się bez wyraźnego powodu, co może wskazywać na rozwijającą się w organizmie chorobę i konieczność przeprowadzenia szerokiej diagnostyki;
  • gdzie doskwiera – może pojawić się w różnych częściach nadgarstka, w zależności od choroby;
  • czy oprócz bólu występują inne objawy – jeśli z rana odczuwamy sztywność stawów, dodatkowo występuje obrzęk, zaczerwienienie, osłabienie i utrata wagi bez powodu, to może być choroba zapalna stawów.

Poznanie odpowiedzi na te trzy krótkie pytania usprawni wizytę u lekarza i ułatwi dobór leczenia.

Bez względu na przyczyny występowania, zarówno przewlekły, jak i pourazowy ból nadgarstka może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Występująca w preparacie Diky spray substancja aktywna – diklofenak – o silnym działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym, stosowana jest powszechnie w przypadku leczenia bólu miejscowego. Dzięki najwyższemu stężeniu diklofenaku do stosowania miejscowego, Diky jest skutecznym lekiem zmniejszającym ból oraz stan zapalny nadgarstków, średnich stawów oraz struktur okołostawowych.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.