Ból kostki to uraz, który często jest bagatelizowany, ale jeśli nie podejmiemy leczenia lub zrobimy to nieumiejętnie, może w przyszłości nawracać lub doprowadzić do nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych stawu skokowego. Przyczyny wystąpienia bólu kostki są różne – od urazów po współtowarzyszenie poważnym chorobom. Dolegliwościom bólowym często towarzyszy opuchlizna i zasinienie.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu kostki? Jak wygląda diagnostyka bólu występującego w obrębie stawu skokowego? Jak łagodzić ból w kostce? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Przeczytasz w nim również, jak odróżnić skręcenie od zwichnięcia.

Spis treści:

Ból kostki – przyczyny

Ból kostek u nóg może mieć bardzo wiele przyczyn. Najczęściej wywołuje go uraz lub choroba.

Ból kostki bez urazu

Jednym z możliwych powodów wystąpienia bólu w stawie skokowym, jeżeli nie doszło do kontuzji, jest reumatoidalne zapalenie stawów. Wywołać go może również przewlekła niewydolność żylna lub wady i zaburzenia liniowości stóp. Ból kostki bez opuchlizny może być z kolei oznaką niewydolności krążeniowej. Jako przyczynę dolegliwości bólowych w obrębie stawu skokowego często podaje się też stan zapalny rozcięgna podeszwowego, wady wrodzone i deformacje stóp czy martwicę guza piętowego.

Ból kostki po urazie

Za ból kostki przy chodzeniu bardzo często odpowiedzialny jest uraz. Częstotliwość występowania kontuzji stawu skokowego wynika przede wszystkim z jego budowy anatomicznej, ale też licznych sił zewnętrznych, na które jest narażony w ruchu. Jak wynika z ogólnodostępnych statystyk sportowych, urazy skrętne stawu skokowego to jedne z najczęściej występujących problemów tego typu.

Urazy kostki powodujące ból w okolicy kostki można podzielić na:

  • stłuczenie kostki – uznawane za najlżejszy uraz stawu skokowego. Występuje, gdy nie dochodzi do zmian w budowie kości i stawu (ścięgna i więzadła nie są uszkodzone). Przy stłuczeniu ból występuje w miejscu urazu, a oprócz niego często pojawia się też opuchlizna i krwiak.
  • skręcenie kostki – to uszkodzenie tkanek miękkich, a dokładniej torebki stawowej oraz więzadeł. W diagnostyce używa się 3-stopniowej skali opisującej rodzaj skręcenia stawu skokowego w zależności od nasilenia dolegliwości: 1 – naciągnięcie, 2 – uszkodzenie, 3 – zerwanie więzadła. Przy skręceniu bólu zazwyczaj pojawia się silny ból i obrzęk.
  • zwichnięcie kostki – ma miejsce, gdy doszło do przemieszczenia kości, która wymaga nastawienia. Towarzyszyć temu może naderwanie ścięgien. Uraz objawia się bólem, który nasila się przy każdej próbie ruchu nogą.
  • złamanie kostki – to uszkodzenie struktury kości. Wyróżnia się trzy rodzaje złamania: złamanie jednokostne (uszkodzona kostka boczna), dwukostne (uszkodzona kość przyśrodkowa boczna) i trójkostne (uszkodzona jest kostka boczna, przyśrodkowa oraz tylna część kości piszczelowej). Charakterystyczny dla złamania jest silny ból, obrzęk oraz niemożność wykonania jakiegokolwiek ruchu stopą.

Ból w kostce – jakie objawy mogą mu towarzyszyć?

Objawy towarzyszące bólowi kostki zależą przede wszystkim od stopnia uszkodzenia struktur stawu skokowego. Rzadko kiedy jednak boląca kostka jest jedynym objawem. Chory może zaobserwować dodatkowo obrzęk i mieć uczucie zesztywnienia miejsca, gdzie odczuwa niepożądane dolegliwości. Konsekwencją uszkodzenia stawu skokowego może być również zaczerwienienie i krwiak. Dodatkowo może wystąpić problem z poruszaniem, jak również obciążaniem stopy.

Jak wygląda diagnostyka bólu w kostce?

W przypadku bólu w obrębie kostki powinno się udać do ortopedy. Specjalista w pierwszej kolejności najprawdopodobniej wykona badanie przedmiotowe. W badaniu przedmiotowym pomocne są testy funkcjonalne takie jak: test szuflady przedniej, test Kleiger’a, squeeze test czy test badania rotacji zewnętrznej.

W ocenie stopnia rozległości uszkodzeń stawu skokowego wykorzystuje się m.in. badanie ultrasonograficzne (USG), prześwietlenie rentgenowskie (RTG), tomografię komputerową (CT) czy rezonans magnetyczny (MR). Pomocne mogą być też radiogramy stresowe albo coraz rzadziej wykonywana artrografia.

Tylko i wyłącznie właściwie przeprowadzona diagnostyka pozwala na określenie przyczyny bólu kostki, a co za tym idzie, umożliwia wdrożenia dostosowanego do obrażenia sposobu leczenia. Najlepsze warunki do oceny klinicznej przy urazach ostrych występują bezpośrednio po urazie, jeszcze zanim pojawi się bolesność i obrzęk.

Ból kostki – leczenie

Każdy pacjent powinien być świadom konsekwencji zlekceważenia obrażenia i towarzyszących mu objawów. Zastosowanie zindywidualizowanego i zoptymalizowanego leczenia przyspieszy proces rekonwalescencji, jak również do minimum ograniczy ryzyko powikłań. Terapia pacjentów z urazami stawów skokowych powinna spełniać wymogi terapii kompleksowej.

Lekarz może zalecić unieruchomienie kończyny i dużo odpoczynku z jednoczesnym odciążaniem kończyny. W przypadku opuchlizny należy schładzać kostkę i starać się trzymać ją powyżej poziomu ciała. Jeśli to możliwe, wdraża się leczenie fizjoterapeutyczne (fizykoterapię, kinezyterapię), co pozwala na poprawę ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jak i spowolnienie rozwoju zmian wynikających z unieruchomienia. Ponadto rehabilitacja przyspiesza powrót do pełnej sprawności. W przypadku zwichnięć i skręceń leczenie zajmuje średnio 8 tygodni.

Proces leczenia nieco inaczej wygląda w przypadku wystąpienia złamania stawu skokowego.

Sprawa znacznie komplikuje się w przypadku złamania stawu skokowego. W razie jego podejrzenia należy niezwłocznie zgłosić się do chirurga, który złoży kość i ją unieruchomi. Nieodłącznym elementem leczenia złamania z przemieszczeniem jest operacja chirurgiczna. Zakres ingerencji dobiera się indywidualnie i zależy on przede wszystkim od rodzaju kontuzji.

Ból kostki może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Dlatego też, oprócz konsultacji ze specjalistą, warto zastosować lek o właściwościach przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych, jakim jest Diky spray. Substancja czynna sprayu, diklofenak, należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dzięki wysokiej zawartości diklofenaku Diky spray stanowi skuteczną pomoc w walce z uciążliwym bólem kostki, bez względu na to, jaka jest przyczyna jego występowania.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Brzezińska P., Mieszkowski J., Kompleksowe postępowanie fizjoterapeutyczne w skręceniu stawu skokowego, Journal of Education, Health and Sport 2015:5(9) 527-548.
  2. Pedrycz A., Frąckiewicz M., Cichacz B., Siermontowski P. ., Urazy w obrębie stawu skokowego. Diagnostyka, profilaktyka. leczenie operacyjne., Journal of Polish Hyperbaric Medicine and Technology Society, , 4(49)20114
  3. https://www.doz.pl/czytelnia/a15128-Bol_kostki__o_czym_swiadczy_i_jak_sobie_radzic_z_bolem_stawu_skokowego (dostęp: 2021.02.09)